A rope for every need / +359 878 802 245

Какви видове въжета произвеждаме?

Как се произвеждат въжетата

Въжетата са част от нашето ежедневие и дори не забелязваме за колко много видове дейности ги използваме. Те са важни за различни спортове, във фитнеса, в селското стопанство, необходими са и в корабоплаването, риболова и лова, както и в строителството, охранителната дейност, в армията, при ремонт на далекопроводи и други телекомуникационни съоружения. Използват се в текстилната индустрия, при производството на дрехи, обувки, матраци, мебели, акумулатори, гуми и в много други области.

Въжета се произвеждат от естествени и изкуствени материали. Делят са на текстилни от естествени материали, синтетични и метални. Качествата на въжетата се определят от два фактора – от начина, по който са оплетени, и от материала, от който са направени. Тези характеристики обуславят и приложението им.

Според приложението въжетата се делят на :

  1. Спортни въжета– статични и динамични въжета
  2. Въжета за фитнеса: Въже за катерене‚ въже за скачане, въже за скрипец, въже за кардиотренировка (така нареченото бойно въже)
  3. Въжета за селското стопанство – много и различни видове в зависимост от приложението
  4. Въжета за строителството – много и различни видове в зависимост от приложението.
  5. Въжета за рибарството и аквакултурите – тук влизат въжетата за грипове, тралове, за мидени ферми и други, В зависимост от способността им да потъват се делят на плаващи и потъващи (оловни) въжета.
  6. Корабни и яхтени въжета – различни размери дебелини и дължини, в зависимост от различните лодки и кораби.

  1. Въжета за промишлеността – тук влизат въжета и шнурове за обувната, текстилната, хранителната, химическата, мебелната и машиностроителната промишленост.
  2. Декоративни въжета – тук влизат всякакви въжета за украса , за обозначаване на територия или маршрут, въжета от юта, от памук с различни дебелини и цветове.
  3. Специализирани въжета – едно от най-известните e т.н. капроново въже, тук влизат и въжетата за електропастири и другиподобни. Капроновото въже се изработва от синтетични материали. То съчетава гъвкавост и голяма издръжливост и е подходящо за много дейности. Тайната на неговите качества е в това, че преминава през процес на опъване. Остатъчното му разтегляне се отстранява и по този начин капроновото въже става по-стабилно.

В зависимост от синтетичните материали се делят на:

  • Въжета от полиестерна коприна – ПЕК
    Направени от полиестерна коприна, т. нар. пек въжета, са тежки, изключително здрави и с много малка степен на разтягане. Намират приложение в много различни дейности – строителство, селско стопанство, риболов, енергетика, спасителни операции, гражданска защита и други.
  • Въжета от текстилен полиестер ПЕ
    Направените от текстилен поиестер са подобни на въжетата от пек, но са по-евтини и с малко по-лоши характеристики. Използват се в много различни дейности – строителство, селско стопанство, риболов, енергетика, спасителни операции, гражданска защита и други .
  • Въжета от Полиамидна коприна – ПАК
    тези въжета са с по-добри характеристики от ПЕК въжетата. Полиамидната коприна се използва за направата на спортни статични и динамични въжета.

  • Въжета от полипропиленова коприна – ППК
    Тези въжета се налагат напоследък поради по-ниската си цена и по-добрия външен вид. Полипропилена като материал е лек и тези въжета са значително по-леки от останалите. Полипропиленовата коприна се използва и за така наречените плаващи въжета.
  • Други синтетични въжета
    Tази категория обединява останалата гама от синтетични материали с които могат да се изработят въжета. При изолация на тръби, котли и тръбопроводи, най-подходящи са базалтовите въжета с мека сърцевина от вата (базалтови влакна), оплетени от базалтова нишка (нарича се още ровинг). Те не губят качествата си при резки температурни промени, имат малка топлопроводимост, характеризират се с еластичност и малък обем.

В зависимост от начина на изработване на въжетата те се делят на:

  • Въжета изработени на кръглооплитаща машина – ФЛЕХТ
  • Въжета изработени на иглова машина
  • Усукани въжета – израбптени на усукваща машина
  • Други 

Освен избора на правилното въже според вида дейност, която ще извършваме, трябва да знаем и как да съхраняваме закупените въжета. Добре е да държим въжетата навити и завързани с някаква връзка, така че краищата им да не се не се раздърпват и да не се протриват. Конопените въжета и тези от памук или найлон съхранявайте на сухо и хладно място.